Péče o Vás

Když dlouhodobě pečujete o umírajícího partnera nebo o rodiče nebo o své dítě, tak vzhledem k náročnosti 24hodinové, vyčerpávající starosti jste tak přetíženi, že se horší vaše zdraví, psychický stav a celkově vaše kondice. 

Každý tuší, jak obtížné je starat se o těžce nemocného nebo umírajícího člověka, který je nám blízký. Co to doopravdy obnáší, ví jen ten, kdo to dělá nebo dělal. Dnem i nocí být v pohotovosti, při každém neobvyklém zvuku nebo pohybu zpozornět, často v noci nespat vůbec a ve dne zase kromě obvyklých úkonů běžně fungující domácnosti ještě umývat, oblékat, namazat, krmit, převlékat, přestýlat, posadit, přinášet, odnášet, mluvit nebo nemluvit, přijít moc pomalu a nebo naopak odejít moc rychle. A to ještě pomíjím konkrétní pečovatelské úkony, které jsou nezbytné při určitých typech nemocí, jako je například péče o kolostomii, péče o kanylu po tracheotomii, obvazy pooperačních jizev nebo pahýlů po amputacích, převazy dekubitů. Nelze ani zapomenout na člověka fyzicky zdatného a zdravého, kterého musíte nepřetržitě hlídat, když z důvodu stařecké demence často kombinované s Alzheimerovou nemocí odchází, aniž by věděl, kam jde a kam se má vrátit. Člověka, který opakovaně několikrát denně bere svoje léky, chce stále obědvat nebo večeřet. Nedbá na Vaše vysvětlování nezřídka Vás častujíc nevybíravými přívlastky ze slovníku dlaždičů, protože už neví kdo jste. To vše je tvrdá, obětavá práce, vykonávaná s neobyčejnou laskavostí a láskou dětí k rodičům, manželek k manželům a naopak, rodičů k dětem, a nebo pouze s láskou k bližnímu.

Všichni máme ohraničené fyzické i psychické fondy a tak je jisté, že jednoho dne zjistíte, že už nemůžete. Že dnes Vás bolí záda, nohy, hlava, že se Vám třesou ruce a že máte kocovinu z dlouhodobého nevyspání. Že už to nevydržíte a musíte se sebou něco udělat. Že vlastně ani nevíte, co dál, jak dál, jste k smrti unavení.

Kontaktujte mě! Sdělená bolest je poloviční a společně najdeme nové způsoby péče a možnosti jak alespoň trochu odlehčit tlak, kterému jste každodenně vystaveni.